050-193-555-8
063-921-555-8

Режим роботи:
10.00 - 18.00

050 193 5558

Сокальська вишиванкаУкраїнці - надзвичайно талановита нація, мистецький подих якої проявляється у різноманітних сферах її життєдіяльності. Текстильні вироби, зокрема одяг українців, споконвіку прикрашала вишивка як носій символіки народу, його індивідуальності. Так попри всі спільні риси українських вишиванок, кожен її регіон має низку особливостей, як у крої, так і у візерунках. Кожен має свою історію.  У цій статті мова піде про Сокальщину, як одну з прабатьківщин української вишиванки.Сокальська

Історія сокальської вишиванки

Сокаль - невеличке середньовічне містечко, що належало до Белзького князівства за часів Київської Русі, перша згадка про яке датується ще XX ст.

Відомою особливістю сокальської вишиванки є монохромність вишивки, використання лише чорної нитки, про що існує дві легенди того періоду:
  • Перша свідчить про Монголо-татарську навалу XVIст, що забрала велику кількість чоловіків з селища і тому жінки почали вишивати сорочки чорними нитками у пам'ять про них.
  • Друга версія також має відношення до Монголо-татар, зокрема до так званого "Чорного шляху", або "Шляху невільників", який проходив сокальщиною і виснажував край набігами. Так жінки, знову ж, приймають рішення вишивати чорним кольором до 9 коління, що згодом входить у традицію.

Таким чином, Сокальська вишивка набула особливого стилю, що, по сьогоднішній день, привертає увагу небайдужих до народного мистецтва.

Особливості сокальських вишитих сорочок

Сьогодні ви можете купити заготовку сокальської вишиванки, схема якої розроблена поєднанням рослинних та геометричних мотивів у різноманітних варіаціях. Проте, старовинні сорочки здебільшого вишивались геометричними орнаментами і лише на початку ХХст почали потроху "обростати" квітковими мотивами. Спочатку це були невеличкі обрамлення, чи доповнення на краях геометричних схем, пізніше - симетрично віддзеркалені квіткові композиції, характерною відзнакою яких лишався чорний колір. Проте, на початку ХХст подекуди почали з'являтися доповнення червоного чи жовтого кольорів, що іноді зустрічаються і сьогодні.

Сокальський візерунок легкий та витончений, з використанням тонких контурів та дрібних елементів; нагадує тонке мереживо. Виглядає елегантно та стильно, саме тому заготовки Сокальських сорочок є популярними серед українських вишивальниць та, навіть іноземних шанувальників.

Крій сокальських сорочок також мав певні особливості: високий комір, широкий рукав та манжет (частіше товстий, рідше тонкий). Найбільшу увагу вишивальниці приділяли рукавам, що були густо розшиті чорними нитками. Також орнаментом, здебільшого тонким, оздоблювався воріт.

Щоб відтворити цей чудовий мотив, ви можете купити заготовку сокальської вишиванки, або схему сокальської вишиванки на папері чи на водорозчинному флізеліні у нашому інтернет-магазині.

Створення сайту AP-studio
Каталог украинских интернет магазинов Украина онлайн Украинский портАл UAShop.org Каталог интернет-магазинов Украины